Somali 82. Vilayet olma yolunda

TİKA ve IHH işbirliğinde 2012 yılında ‘Somali Tarım Okulu’ Projesi başlatılmıştı. Proje kapsamında Somali’nin başkenti Mogadişu’da 2014 yılında kurulan Anadolu Ziraat Fakültesi bina inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı.
Yaklaşık 12 milyonluk nüfusunun neredeyse 6 milyonu kuraklığın etkisi altında olan Somali’de halk hayatta kalabilmek için uluslararası toplumdan gelecek yardımı bekliyor.
Somali halkının gıda ihtiyacını da karşılayan Türk Kızılayı, mobil fırında yaklaşık 13 milyon ekmek üretti ve dağıttı. Ayrıca mobil mutfakta yaklaşık 14 milyon kap yemek hazırlayan Kızılay, mart ayında ise uçakla 1 ton bebek maması ve mutfak setini bölgeye ulaştırdı.
TDV de Somali’nin de aralarında bulunduğu Kenya, Etiyopya ve Güney Sudan gibi ülkelerde yaşanan kuraklık nedeniyle 18 bin aileye gıda yardımı ulaştırmaya başladı. TDV, 2 milyon 544 bin lira tutarındaki 18 bin gıda kolisini bu ay sonuna kadar ihtiyaç sahiplerine iletecek.
Diyanet Vakfı, Somaliland’daki Shirwac, Arra’ad ve Togdheer bölgelerinde ise toplamda bin 500 gıda kolisinin dağıtımını gerçekleştirdi.
İHH, tankerlerle 500 bin litre temiz su dağıtarak 150 bin Somalilinin su ihtiyacını karşıladı.
Ayrıca 5 bin gıda paketini 40 bine yakın mağdur ve mazluma götüren kuruluş, İslam Kalkınma Bankası ile başlattığı “Derin Su Kuyuları Projesi”yle de 31 yeni su kuyusunu Somali halkının hizmetine sundu.
Somali halkı ise bu yardımlar karşısında Türkleri ‘’siyahi beyazi kardeşliği’’ adı altında kardeşleri olarak tanımlıyor. Türk Devleti’nin bugüne kadar yanlarında olduğunu belirten halk, Erdoğan’ı kendi liderleri gibi gördüklerini ifade ediyorlar.

Benzer Haberler