KİBİR

Kağan Demir
Kağan Demir

Latest posts by Kağan Demir (see all)

Kibir nedir? Kendini üstün görmek, büyüklenmek… Peki neden üstün görür kendini insanoğlu? Tam olan eksikten üstün müdür? Değildir. Çünkü eksik diye bir şey yoktur. Tam olan eksik yaratmaz kulunu. O halde bu büyüklenmenin sebebi nedir? Mağdurlar, mağrurlar olduğu için vardır. Mağrur olan haksızlık yapar, bunun sonucu mağdurlar oluşur. Bir taraf yükselirken(böbürlenirken) diğer taraf alçalır. Yükselen kibirlenir ve körleşir.Kibir şeytandan gelir. Şeytan ise en kutsal olanlara; kutsal kitaplara, ibadetimize inancımıza girer ve saptırır. Bunu en kibirli(üstün) olanın eliyle yapar.Şeytan bu silahla toplumlara girer, ortak değerlerleriyle oynar, değiştirir, kullanır. Şeytana en yakın millet ise kendilerine İSRA-EL diyenlerdir.
Kibrin diğer anlamı ise gururdur. Gururda büyüklenmenin sonucudur. Her iki durumda da büyüklenirsin ve aldanırsın.Aldanma ise doğrudan sapmakdır. Körleştirir ve hakikat görünmez olur. Aldanmanın sebebi ise şeytandır ve ateş bulaşıcıdır. Aldanmış bir çevrede senin aldatılmadan kalman büyük çaba ister.Bu iradeyi göstermek ve yozlaşmamak çok zordur.
Aslında asıl mesele de budur; herkes gördüğünü hakikat sanır ve hakikatlerini çarpıştırırlar. Toplum savaşları, düşünce ayrılıkları ve birleşememenin önünde yatan yegane sebep.. .İnsanlar bir doğruyu tartışırken ortak noktaya varamamalarının sebebi iki ayrı doğru olmasıdır. Varılan karar esas doğru olmayıp baskın karakterin doğrusudur.Kazanan kibirdir.Kibir demokrasilerin ve hukukun önündeki engeldir. Bireyler kibre düşer, topluluklar kibre düşer ve hatta ülkeler kibre düşer.Sırf ondan güçlü olduğu için kavgayı göze alır. Önemli olan hakikati değil cücesidir. Güçlü olan, galip olan daha çok kibire(paraya) sahip olandır.Bu durumda doğru olanların her zaman daha güçlü mü olması gerekir? Belki yaşamını devam ettirebilmesi için bu şarttır. Aksi taktirde mağdur ve mağlup olacaktır.Lakin bu doğru değildir.
Kibirin gerçekten kibir olması için günah şarttır.İnanmamak, zahirin üstünü örtmek, hakikati inkar etmek… Şirkin sonucudur kibir.
Doğrunun yanlışa üstün gelmesi elzemdir. Lakin her galibiyet mağrurluğu getirir. Bunun sonucu ise kibirdir. Nefs devreye girdiğinde hakikatin önemi kalmaz.
Kör nefs, iman, ihsan ve ihlas öldürmeye yetmez kibiri. Kibrin tek çaresi sevgidir, sevmektir tek çareyi ….

Kağan Demir

Benzer Haberler