Afrika halklarının Türkiye sevgisi…

Türkiye. 5 kıtada 135 ülke ve bölgede din, dil, ırk, millet ve mezhep ayrımı yapmaksızın yardım faaliyetleri yürütmeye devam ediyor. Bu bölgeler kıtalar yer alan Afrika’da 2016 yılı içerisinde; gıda, eğitim, sağlık, temizlik, dini – kültürel alanda bir dizifaaliyet gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Afrika’da;birçok cami, mescit, İslam kültür merkezi açılışı yapılırken ayrıca Kur’an’ı Kerim dağıtımı, yetim, Ramazan ve Kurban organizasyonlarına imza atıldı.Toplamda 35 ülkede 5 milyon 375 bin 90 euroyu bulan yardımlarla853 bin 881 kişiye ulaşıldı.

9 kalıcı eser inşa edildi

Kalıcı eser projeleri kapsamında da başta Burkina Faso olmak üzere 3 ülkede toplam 9 kalıcı eserin açılışı yapıldı, 19’unundatemeli atıldı. Burkina Faso’da;Abdülhamid Han Camii, Başakşehir Hamdi Yıldız Camii, Rükneddin Remziye Çoban Camii, Günışığı Mühtedin Camii, Bayrampaşa İHH Temsilcilik Camii ibadete;Akabe Kuran Eğitim Merkezi ve Elif Kız Kuran Okulu da hizmete açıldı. İHH’nınhayırseverlerin desteği ile Afrika’ya kazandırdığı kalıcı eserler arasında Ruanda Hacı Hasibe Camii ve Somali’deki Zemzem Üniversitesi Ziraat Fakültesi inşası da bulunuyor.

Hal böyle olunca batılılar tarafından sürekli aşağılanan Afrikalı Hristiyan halklar, Türkiye’nin güler yüzü sayesinde İslama ısınmaktalar ve  Türkler için; “Beyaz Siyahi kardeşler” tabirini kullanmaktalar.

Benzer Haberler