Sincar Analizi

Can Nevres
Can Nevres

Latest posts by Can Nevres (see all)

Bugünlerde gündemi en çok meşgul eden konu şüphesiz; Suriye. Bir de Sincar meselesi var tabi. Referandumdan önce ABD’nin Suriye’nin hava üslerinden birini bombalaması ve Erdoğan’ın açıklamaları, Suriye’nin tekrar gündemimizin ana maddesi olacağını işaret ediyordu zaten.
Bir kaç gün önce ordumuz Sincar’ı vurmaya başladı hemen ardından Tel Abyad’ı da vurmaya başladı. Daha öncede PKK/PYD’yi vuruyordu ordumuz ancak bu sefer daha sertti ,tabiri caizse kabasını alıyordu, asıl darbeyi vurmadan önce. Bunun içindir ki PYD’liler adeta ağlamaya başladı. Trump’a adeta yalvarıyorlardı, uçuşa yasak bölge ilan edin diye. Anlamışlardı başlarına inecek balyozu ve bir kaçış yolu arıyorlardı. Ve dün bir haber geldi; ABD askerleri sınırda devriye geziyor. Yani dur demek istiyorlar Türkiye’ye. Ama ben duracağımızı zannetmiyorum. Çünkü bu sadece basit bir çatışma ya da basit bir terör örgütü meselesi değil, önümüzdeki 50 seneye belki 100 seneye belki de daha uzun bir süre ülkemize etki edecek tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz. Eğer şimdi dur demezsek bir daha dur demeye fırsat bulamayabiliriz. Bundan dolayı durmayacağımızı ve bu harekata kara operasyonu ile devam edeceğimize inanıyorum. Önümüzdeki haftalarda Erdoğan ,Putin ve Trump ile görüşecek ve Suriye’de son perdeye girilecek. Artık son defa kartlar karılıyor. Son oyunda iyi bir elle oyunu kapatmamız gerekiyor.
Bu operasyon gerçekleşirse Fırat Kalkanı operasyonundan daha zor olacaktır. Bunun 3 temel sebebi var. Bunlardan birincisi; batıdan aldıkları maddi ve manevi destek. Batıda terör örgütü olarak değil DAEŞ ile savaşan sözde kahramanlar olarak görülüyorlar ve onlardan silah desteği alıyorlar. DAEŞ ise dünya tarafından nefret edilen bir örgüttü. Eğer bu operasyon gerçekleşmezse de sebebi batı ülkeleri olacak. İkinci sebep ise; neredeyse tüm Suriye sınırı boyunca yayılmış olmaları. İlk operasyonda daha ufak bir alanda savaş gerçekleşti ve özellikle El Bab’ta Suriye Rejim Kuvvetleri’nin sıkıştırması ile çabuk bitmişti. Tüm sınıra yayılmış olmalarının bir dezavantajı da içeri sızma yapabilirler ki zaten bir çok terörist daha öncede küçük çapta sızmıştı ve canlı bomba bile olmuşlardı. Bir diğer sebep ise ülkemizin içinde de PKK olarak bulunmaları. Benim en korktuğum şey ise içeridekiler ile birleşip ülke içinde daha önce görülmemiş bir kaos yaratmaları. Daha önce Sur’da denedikleri gibi. Allah korusun zaten darbe başarılı olmuş olsa idi yüksek ihtimalle ülke içerisine gireceklerdi. Ülkemiz yine bir zaafa düşerse onlar bunu yapmaktan tereddüt etmeyeceklerdir.
Ordumuz, bir an önce batı devletleri daha fazla müdahil olmadan PKK/PYD bölgesine girmelidir. İhtiyatla bu operasyon başlatılmalı. Rakka’ya inilip Ortadoğu’daki bu yangına bir nebze su serpilmeli. Unutmayın eger Ortadoğu’da barışı sağlayabilecek bir devlet varsa o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Türkiye kimsenin oyununu oynamamalı kendi oyununu kurmalıdır. Bizim burda yaptığımız boş laf. ne dersek diyelim Allah’ın kaderi gerçekleşecektir. Şüphesiz doğruları Alim olan Allah biliyor.

Can Nevres

Benzer Haberler