Çocuk Olamadan Büyümek!

Muzaffer Gonca
Muzaffer Gonca

Latest posts by Muzaffer Gonca (see all)

Bir kaç gün önce izlediğim bir videoda,  Suriye’deki çocuklar ve diğer ülke çocuklarına ” Korkularınız Nedir? ”  sorusu soruluyordu.

Genel olarak savaş görmemiş çocukların cevabı,

böcek,yılan,karanlık gibi  cevaplara karşılık , Suriyeli çocukların cevabı ise bombardıman, kimyasal silah ve savaşa dair! her ne varsa dökülüyordu ağızlarından.

Bununla birlikte, geleceğe ait meslek seçimleri sorulduğunda ise ,

Yine diğer ülke çocukları hayal güçlerini kullanarak çeşitli cevaplar veriyordu.

Suriyeli çocukların ağızlarından dökülen meslekler ve neden bu mesleği seçecek olmaları ise pedagojik açıdan durumun ne kadar vahim olduğunun kanıtıydı.

Bir kaç meslek seçimini sıralayayım, doktor, itfaiyeci,arama kurtarma personeli gibi hayatlarını bu kıyım içerisinde halkına yardım amaçlı meslekler ile kendilerini ifade ediyorlardı.

Bu çocuklara zulüm altındaki diğer ülke çocuklarını da eklersek, zamansız çiçek açmış  ağacın ilk kırağıda kavrulup kısır  bir hale dönüşmesi misali, geleceksiz bir jenerasyonun ümmet ve millet adına ne kadar faydalı olabileceğini takdir edebilirsiniz.

Savaşın getirdiği sadece ölüm ve yıkımdan ibaret değil. Kaybolan ve çalınan umutlar yitip giden gelecek bu masum çocuklara, geriye kalan ömürlerinde ağır bir travma olarak nüfuz etmiş durumda.

Başka ülkelere kaçak yollardan gitmeye çalışan ailelerin, denizlerde telef ettirdikleri çocuklarda cabası!

Orta doğuda çocuk olmak zor. Özellikle Müslümansanız, bir plajda vurulabilir yada herhangi bir yerde bir salvo sizi bulup akşam haberlerine bir kaç dakikalığına konu edebilir. İçimiz acıyarak  izlediğimiz görüntülerde kahrolur isyan ederiz. Ölümün hiç mi hiç yakışmadığı taze bedenlerde, hesabını hiç kimsenin veremeyeceği bir ‘ah’ yüklüdür.

Öyle bir ‘Ah ki, tarifini bir yaratılmışın yapamayacağı türden!

Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek isteyen politikalar,umarım bir gün fikri güzel , vicdanı merhamet ile yoğrulmuş insanlarda yetiştirirler.

Ümmetin çocuklarını Allah’a emanet ediyorum. Biliyorum ki,  O  emanetlerini asla zayi etmez..

Muzaffer GONCA – D.D. Haber

Benzer Haberler