Derin Devlet Erdoğan ile Anlaştı mı?

Abdulhakim Ak
Abdulhakim Ak

Latest posts by Abdulhakim Ak (see all)

Sevgili kardeşlerim bu Derindünya Haber de sizlere ilk makalem. Hepinize merhaba demek istiyorum. Bu siteyi kuran ve sizlerle buluşmamızı sağlayan emeği geçen tüm kardeşlerime de teşekkür ederim. Derindünya Haber hepinize, hepimize hayırlı olsun.
İlk makalemi Sevgili Taha AYHAN’ ın Derindünya FORUM da açmış olduğu Derin devlet Erdoğan’la anlaştı mı ? yazısına pek fazla yorum gelmediğini söylemesi üzerine yazdım. Yazım bir hafta sonra yayınlanacağı için belki de bu süre içinde gündem çoktan değişmişte olabilir. Umarım kendisine ve siz kardeşlerime de bir katkım olur.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben bir edebiyatçı yada makaleci değilim. Kendi inandığım doğrular çerçevesinde düşüncelerimi sizinle paylaşırım. Size yeri gelir içimi dökerim. Yeri gelir eleştiririm yeri gelir sevinçlerimi sizinle paylaşırım. O nedenle hatamız olursa affola dedikten sonra, gelelim bu hafta sizlerle yapacağımız derin devlet- Erdoğan konulu fikir pazarımıza;
Bir arada yaşayan insanların oluşturmuş olduğu en büyük organizasyonun adına devlet denir. Devlet Biz Türkler için önemlidir, kutsaldır. Bununla birlikte islama göre ise devlet KUTSAL DEĞİLDİR, Kutsal olan insandır. İslam insana değer verir ve tüm insanlığa şamildir. Bu iki önemli tespiti yaptıktan sonra Türk ve Müslüman olan bizim için devlet denildiğinde ne anlayabilmemiz gerektiğinin yorumunu da sizlere bırakıyorum.
Devlet; işlerini, oluşturmuş olduğu kurumlar da Devlet memurları eli ile yapar. Tüm memurlar maaşını devletinden alır ve bir üst makama karşı sorumludur. Eğer devletin memuru bunun dışında herhangi bir ücret talep ediyorsa bunun adına RÜŞVET denir. Yada devletin memuru kendi devletinin dışında herhangi bir yerden emir, talimat, alıp da ülkesini satıyorsa bunun adına da vatan hainliği ve CASUSLUK denir.
Devleti meydana getiren tüm yapılar ve organlar Cumhurbaşkanına bağlıdır. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Başkomutandır. Cumhurbaşkanı dilerse kendi yetki ve gücünü kullanarak, Devlet Denetleme Kurulunu, harekete geçirip tüm yapı ve kurumları denetler, bilgi alır ve yönetir.
Peki Derin devlet denildiğinde ne anlamalıyız ? Derin devlet var mı ?
Maaşını, lojistik desteğini, yapmış olduğu tüm iş ve işlemleri devlet memuru sıfatı ile yapan ama ayni zamanda bağımsız, kafasına göre takılan, istediğini yapan ve devlet adına yapan özerk bir yapı var da bizim mi haberimiz yok ? Yada derin devlet Özel Harp Dairesi midir ? Bumudur yani. NATO ile iç içe onlarla çalışan bir birim. Bu kadar sığ ve yalın düşünmek ne kadar isabetli olur derin devleti tarif etmede, bunu da sizlerin takdirine bırakıyorum.
Dünyaya baktığımızda ise bazı devletlerde derin devletten söz edilebilir ki onlarda gücünü sermayeden alır. Bu anlam da Türkiye de gücünü sermayeden alan böyle bir yapı YOKTUR, OLAMAMIŞTIR. Burdan gayrisi Tv dizisi Kurtlar Vadisidir.
Derin devlet mi, derin çete mi ?
Devletin gücünün ve otoritesinin kaybolduğu yerde, kendine durumdan vazife çıkaran kısa süreliğine bir takım yapılanmalar olabilir ki buna da derin devlet demek doğru değildir. Bu yapılar başlangıçta her ne kadar doğru ve samimi gibi görünseler de bir müddet sonra kendi menfaatleri doğrultusunda çalışmaya başlarlar. İşte buna da çete denir. Bunun panzehiri ise Hak istenmez alınır, görev istenmez verilir, düsturu ve mantığını şiar edinmektir. Türkiye Cumhuriyetinde en önemli kurul Milli Güvenlik Kuruludur, Anayasal bir kurumdur. En önemli kararlar ve görevler de buradan verilir. Namı diğer kırmızı kitap buradadır.
Her ne şart altında olursa olsun bir devletin sınırları içinde herhangi bir birimin, oluşumun, yapının, organizasyonun adına ne derseniz deyin ben bu devletin deriniyim diye ortaya çıkması veya ortalıkta dolaşması mümkün olmamıştır, şayet olsa idi bunun için en uygun yer TSK olurdu.
Devletin başı Sayın Cumhurbaşkanıdır, 2014 seçimleri ile de gücünü milletten alan bir lider hiçbir güç ve odakla anlaşmamıştır, anlaşmaz da. Aksini iddia etmek lideri tanımamaktır.
Böylesine devasa bir gücü elinde bulunduran, 16 Nisan referandumu ile, mevzubahis gücünü kat be kat yükselten bir yapı veya makam için ben devletin deriniyim benimle anlaşacaksın demek, zamanın ruhunu okuyamamak demektir. Hele hele bu kişi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ise sen ne içtin? Bu neyin kafası diye sorarlar.
Derin devlet telaffuzu bile fakire itici geliyor. Mahir Kaynak’la kelime dağarcığımıza giren bu jargon daha ziyade bu kavramı ifade edebiliyor mu? Ne idüğü belli olmayan bu kavram yerine BİLGE DEVLET kavramını hayatımıza sokalım. Bilge devlet yerli ve milli olsun. Korku değil huzur ve güvenin teminatı olsun.
İlk yazımda sizlerle paylaşacaklarımı burada şimdilik noktalamak istiyorum. Konu ile alakalı makalelerim elbette devam edecektir ? Peki sizce kontrollü güç de olan BİLGE DEVLET olmalımıdır ? Nasıl bir BİLGE DEVLETİMİZİN olmasını arzu ederdiniz? Yada söz konusu kavramın adının ne olmasını, içinin nasıl doldurulmasını isterdiniz ?
Bu konuya da başka bir pazarda tezgah açarız İnşallah.
Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
Kalınsağlıcakla.

Abdulhakim AK.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Gürkan Mert Güven Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gürkan Mert Güven
Üye

Derin Devlet
Bilge Devlet
Bilgi Devleti..

Hepsinin özü insan-lar olduğuna göre , ve bu insanın aldığı, verdiği ve taşıdığı ne ise devletde odur.

Bu insanların azlığı,çokluğu,bilgisi,tecrübesi,çizgisi,gücü,vs ise devletin nasıl davrandığını gösterir.

Nasıl bir bilge devlet olmasının şahsi cevabı, düşünen,bilgi üreten bir devlet olmasıdır.Belkide oluyordur, ama ikinci bir istek olarak da, görünen bilgi üretmesi.Yani Dşünce merkezleriyle iletişimde,etkileşimde olan bir devlet ve derinliği.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.

İnsanın devletle yaşamasıda devletin derin bilgisinin bilgeliğiyle olur..

Benzer Haberler