Namık Kemal Ve Papazın Sakalı

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Osmanlının son edebiyatçılarından ve “Vatan yahut Silistre” tiyatro eserinin yazarı olan Namık Kemal, bu sebeple “Vatan Şairi” olarak anılır. Bununla birlikte pek çok eserin de sahibidir. Böylesine güçlü bir kalemin sahibi de olan Namık Kemal, aynı zamanda güçlü bir zekâ ve mizah yeteneğine de sahip olmasıyla ünlüydü. Günümüze birçok neşeli anekdot bıraktı. İşte onlardan biri… Namık Kemal, bir arkadaşıyla Sultanahmet parkında oturuyordu. Tam sohbeti koyulaştırmışlardı ki karşıdan bir papaz geldiğini gördüler. Papazın sakalı beline kadar sarkıyordu.
Namık Kemal’in arkadaşı, muzip biriydi; “Bırak atıp tutmayı şair.” dedi. “Şu, gelen papazın sakalını kestirebilir misin?”
Namık Kemal için bundan kolay ne vardı? “Kestiririm.” diyerek, oturduğu yerden doğruldu. Papaza yaklaştı, onu durdurarak; “Af edersiniz papaz efendi!” dedi. “Size bir soru soracağım fakat cevabını bugün değil de yarın verirsiniz.”
Anlaşılan papaz, ünlü şairi tanımıyordu. Belki de onu, “gerçeği arayan” bir şaşkın zannetti. Bilge bir eda ile: “Sor bakalım!” diye karşılık verdi.
Namık Kemal, meraklı bir ifadeyle; “Yattığınızda sakalınızı yorganın altına mı koyarsınız yoksa üstüne mi?” diye sordu.
Cevap, ertesi güne bırakıldığı için o sırada papaz, herhangi bir şey demedi. Üstelik böyle bir soru beklemiyordu. Hatta suali, biraz münasebetsiz bulmuştu. Neyse… Papaz Efendi, şehirdeki işini bitirdikten sonra her zamanki gibi evine gitti. Gece oldu. Yattı. O anda, kendisini parkta çeviren “münasebetsiz”i hatırladı. Adam ne demişti? “Yattığınızda sakalınızı yorganın altına mı koyarsınız yoksa üstüne mi?” Sahi, papaz sakalını nereye kordu? Bunu, şimdiye kadar hiç fark etmemişti. Lakin bu gece, uzun sakalını yorganının üstüne koydu. Fakat olmadı. Bu kez altına koydu, yine olmadı. Alt üst derken; papazın gözüne, gece boyu bir türlü uyku girmedi. Sonunda dayanamadı adam. Öfkeyle kalktı. Banyoya koştu ve yıllarca dokunmadığı sakalını, iki ustura darbesiyle kesip attı; cascavlak çıktı.
Ertesi gün papazı kiliseye giderken gören Namık Kemal, arkadaşına: “Gördün mü?” diye sordu. “Seninkinin sakalı, şu an çöplükte duruyor.”
Namık Kemal’in arkadaşı, şaşkınlık içinde papazın sakalsız suretine baka kalmıştı. İlk şaşkınlığı geçince Vatan Şairi’ne döndü: “Görmesine gördüm de…” diye karşılık verdi. ” Vallahi, senden korkulur birader!”
Namık Kemal merakla; “Neden korkulsun ki?” diye sordu.
Arkadaşı “Bereket versin papazın yalnızca sakalını kestirmek için iddiaya girmiştik.” diye karşılık verdi Namık Kemal’e. “Ya başka yerini kestirmek için girseydik!”

Ayşe Elif Alkan/D.D Tarih Anekdotları

Benzer Haberler