Dünyanın En Büyük Düğünü?

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Kanunî Sultan Süleyman, kız kardeşini Sadrazam Damat Makbul İbrahim Paşayla evlendirmişti. Dünya hükümdarı Muhteşem Kanunî’nin, kız kardeşi evlenirken sıradan bir düğün yapılacak değildi ya. Düğün süresince, İstanbul yerinden oynamıştı. Günlerce süren eğlencelere katılmayan yoktu. Öyle ki; bu eğlencelerin bir kısmına, ünlü padişah da bizzat katılmıştı. Sonunda düğün bitmiş ama sözü sohbeti bitmemişti. Halk arasında uzunca süre konuşuldu durdu.
Kanunî Sultan Süleyman’ın birçok şehzadesi vardı. Aradan geçen zaman içinde şehzadeler büyüdü, Sünnet yapılma zamanları geldi. Padişah, çocuklarına da büyük ve muhteşem bir sünnet düğünü yaptırdı. Sünnet düğünü de pek güzel olmuştu; bu nedenle uzun süre dillere destan oldu. Bir masal gibi anlatıldı.

Bir süre sonra Sultan Kanuni, eniştesi İbrahim Paşa’ya; “Paşa…” dedi. “Benim düğünüm mü, senin düğünün mü daha muhteşem oldu?” Paşa, hiç düşünmeden cevap verdi: “Tabii ki benim düğünüm sultanım!” dedi.

Öyle bir cevap beklemeyen sultan, biraz kızmıştı: “Nedenmiş o?” diye sordu
Sadrazam; “Efendimiz zira…” dedi. “Benim düğünümü dünyanın en kudretli padişahı şereflendirdi. Sizin düğününüze ise öyle bir kimsenin geldiğini görmedim!”
***

Ayşe Elif Alkan/D.D Tarih Anekdotları

Benzer Haberler