Nerede Bu Devlet

Abdullah Şenturk
Abdullah Şenturk

Latest posts by Abdullah Şenturk (see all)

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti üzerinize olsun.
Malumunuz ülkeye ve canımıza kast eden, plan yapan, azmettiren binlerce insan 15 Temmuz sonrası içeri alındı. Bazıları için idam dillendirilmeye çalışılsa da söylemden öteye gitmedi, gidemedi. Böylesine büyük ve dünyanın birçok yerine kolları uzanmış olan yüce devletimiz bu konuda eli kolu bağlı otururken, içeride bulunan kardeşlerin abileri operasyon çekmeye devam ediyor. Son olarak Denizli baş savcısı komik ama profesyonel bir girişim sonucu Hakka yürütüldü. Bunların arkasında kimlerin olduğu ve ne amaçla yapıldığı Ahmet abinin konusu. Benim ilgilendiğim kısım ise eli kolu dolu bir şekilde ABD yolculuğuna çıkacak Tayyip Erdoğan’ın elinde bir şey kalmaması. Bir elde bir karpuz taşınır misali 6-7 tane karpuz taşınmaya çalışılırsa hepsi düşer ve heba olur. Tutunmaya çalıştığımız ve bu minvalde ödüllendirildiğimiz infak ve adalet konularına yeniden dönmemiz gerekiyor. Boş işlerle uğraşmamamız lazım. Beyaz Saray’ın bu adımları Tayyip Erdoğan’ın kimyasını bozdu, bozmaya da devam ediyor. Ve malum görüşmede Trump’ın Merkel’e yaptığı gibi bir karşılama psikolojik olarak bittiğimizin resmi olur. İnşallah ben yanılıyorumdur ve alıştığımız Tayyip Erdoğan ve dengesiz tepkileri bizi orada yine imparatorluk yolundaki adım taşlarından birine dönüştürür. Yine malumunuz ABD tarihinin en beceriksiz adamı olarak dillendirilen Trump’ın dünya kamuoyundaki dengesiz ve plansız (planlı) hareketleri kendisinin bu özelliğini tüm dünyaya unutturdu ve tüm çabalara rağmen saygınlığını artırdı. Arttırmaya da devam ediyor. Evin en güzel kızını istemeye gidersiniz, size evde kalmış kızı süsleyip verirler ya o misal. Fetö’yü ve işbirliğini konuşmaya gittiğiniz bir ortamda, PYD/PKK ya verdiğin silahları geri al, operasyonlarını sonlandır deyip geri döneceğiz. Dönmeyiz inşallah ve Tayyip Erdoğan bizi şaşırtır.
Tüm bunlar yaşanırken “Nerde bu devlet”? diye akıllara kazınan o meşhur cümle, 3 tarafı düşmanlar tarafından kuşatılmış Türkiye için söylenmeye başladı. Şırnak’ta mukim, görevi toplumu iyiye ve doğruya yöneltme olan bir öğretmenin emniyet müdürü ile yaşadıkları manidar. Şırnak Merkez’de İngiliz ve Hollandalılar gezmeye başladığında herkes bilir bir hafta sonra ortalık karışacak. Tıpkı Afrika da olduğu gibi. Taktik aynı önce korku, sonra çalışma. Rutin emniyet kontrolüne takılan hocanın emniyet yetkilisi ile yapmış olduğu konuşma manidar. Uzun süren bir arama sonrası hoca soruyor yetkiliye. Malum ülkenin Adana başkonsolosu geldiğinde adama selam durup esas duruşta geçiriyorsunuz kontrol noktasından, buradaki en büyük plan yapıcı ve karıştırıcı olduğunu bilmenize rağmen, toplumu ve psikolojilerini düzeltmek için görevli bir öğretmene psikolojik baskı yaparak saatlerce arıyorsunuz ve bunu tüm halka yapıp canlarından bezdiriyorsunuz. Bu halka güvenmedikçe burada korku içerisinde yaşamaya devam edersiniz. Çünkü malum eski devlet senelerce adam göndermiş ve bir sürü olaya imza atmış. Uludere vb. gibi, korucular bile şehit olmuş o topraklarda, sırf birilerinin ülkede oluşturmaya çalıştığı korku imparatorluğu üzerine. Onların yaptıklarını iyi bilen halk sabah namazına camiye giden insanları bile sorgular olmuş. Hocaya sende mi bizi fişlemeye geldin deyip aylarca konuşmazlarmış. Eee nasıl yaşarsanız öyle yönetilirsiniz ya o misal. Kötü yaşıyoruz dostlar kardeşler kötü. Allah’ın kuralları değil kafirin kuralları geçiyor. Mazlumun sözü değil zalimin sözü geçiyor. Kur’anın önemli özelliklerinden biri bize taraf tutturmasıdır. Firavun ve Musa kıssasını anlatır. Bize farkında olmadan taraf tutturur. Mazlum- zalim bilgisine insanları alıştırmasıdır bu. Nefsine zulmedenleri değil bu zulüm karşısında eziyet görenleri tutarız. Bu Kur’ani öğretiyi hayatımıza taşıyamamamızın acısını hala çekmekteyiz. Kimden tarafız? Ya da taraf olduklarımızla gerçekten birlikte miyiz? Bir türlü beceremiyoruz birlikte düşünmeyi. Birlikte taraf tutmayı. Birlikte bir olmayı.
Oysa Allah’ın peygamberleri ile her dönemde ilk ve önemli öğretisi Tevhid yani birlemedir. Neyi birleyeceğiz? Tabi ki Allah’ı. Kime karşı? Şeytan ve şeytanlaşmış hatta şeytanı bile kıskandıracak fiilleri çekinmeden yapabilme kabiliyetine sahip şeytansı insanlara.

Abdullah Dide Şentürk/D.D Haber

Benzer Haberler