Türkmenler’in Bağdat Çıkartması

Bu sabah başlayan ve basına kapalı ilk oturumun ardından görüşmelerde,

Uzun zamandır başta Irak ve Suriye olmak üzere coğrafyada yaşayan Türkmen’lerin

hakları için çalıştaylar yapan liderler ile görüşmelerde bulunarak

bir Türkmen Projesi oluşturan Erşat Salihi liderliğindeki Türkmen meclisleri bu sabah

Irak devleti nezlin de ve BM desteğinde proje hakkında açıklamalar da

bulunarak isteklerini resmi olarak dile getirdi.

Bağdat’ta Türkmen TOY’u !

Salihi açılış konuşmasının başında Türkçe konuşarak;

“TÜRKMENELİ’den gelen tüm halkımızı selamlıyorum,gönül isterdi ki Türkçe konuşayım ama protokol ve hazır bulunan yabancı yetkililerimiz için çeviri olmaması nedeniyle bu mümkün görünmüyor” dedi.

Konuşması süresince kesin ifadeler kullanan ITC başkanı Salihi, maddeler halinde yetkililere Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde ki Türkmeneli bölgesinin tanımı yaparak;

“Irak Türkmeneli Bölgesi Telafer’den başlayıp Mendeli’de biten Türkmen haritasıdır.Bu haritanın üzerinde büyük oyunların olması neticesinde ve bu bölgenin Kürt bölgesine ilhak edilmemesi için kendi idaresini kendisi yapan ve Kürt bölgesine gelecekte katılmamasına Kerkük’ün özel bir statüye kavuşmasını TÜRKMEN Konseyimiz karar vermişlerdir” dedi ve sözlerine devam ederek bölgelerdeki durumları maddeler halinde şu şekilde özetledi.

2- Telafer’in üzerinde oynanılan büyük oyunları iptal ettirmek için Telafer göçmenlerinin biran önce bölgelerine dönmeleri sağlanacak ve bölücü terör örgütü pkk ve pyd’nin amacı olan Telafer’in başka devletlerin (SURİYE) sınırına katılmaması için Irak Türkmenleri olarak TELAFER’in il olmasını talep ediyoruz.

3- Tuzhurmatu üzerinde yaşanan oyunlar neticesinde ve diğer terör gruplarının bölgede barındırılmaması için Türkmenlerin TUZHURMATU’nun İL OLMASINA karar vermişlerdir.

4- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde bulunan Türkmenlerin durumu ise toplanan Türkmen liderler tarafından ele alınmış Kürt Bölgesel Yönetiminde Türkmenlerin yönetim içinde Başkan yardımcılığı statülerinde üst seviyede görev almasını istedi.

Kuzey Irak yönetiminin kendilerine bağlı Türkmen coğrafyasında yaşayan Kifri, Halekin, Erbil Türkmenleri’nin kültürel, sosyal faaliyetlerine ciddi bir şekilde destek vermeleri gerekmekte.

5- Ayrıca Türkmen bölgelerinde olan şehit ailelerinin ve gazilerinin merkezi hükümetten yasal hak ve hukuklarını alması

6- Saddam döneminde arazilerini kaybeden Türkmenler’in arazilerinin geri iadesi 

7- Türkmen Askeri gücünün bir an önce askeri malzemelerinin yasallaşması  gerekliliği ayrıca

Türkmeneli bölgesinin artık kendileri tarafından korunması 

8- Türkmenlerin hakkı olan petrol ve gaz gelir haklarının eşit şekilde dağılması Türkmen köylerinin acil imara geçilmesi.

Başlıca ana maddeleri altlarını çizerek vurgulayan Erşat Salihi,

konuşması sonrası Bağdat yönetiminin de desteğini resmi olarak aldı.

D. D. Haber

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Benzer Haberler