Edep Ya Hu

Can Nevres
Can Nevres

Latest posts by Can Nevres (see all)

Belki de toplum olarak kaybettiğimiz en değerli en güzel şey edebimiz oldu.Çünkü din tek kelimeye indirebilecek olsaydı o kelime edep olurdu.Nakşibendi yolunun kurucusu Şahı Nakşibend (k.s) ne güzel demiş:Bu yolun başı edeptir ,ortası edeptir, sonu edeptir.

Peki neden kaybettik bu edebi? Ya da nasıl kazanabiliriz? Allah biliyor ya ilk aklıma gelen şu söz oldu.Bir musibet bin nasihattan evladır.Milletçe bir musibete uğramadan bir daha bu edebin geri geleceğini sanmam.Peki nasıl kaybettik bu edebi.Zannımca 2 sebebi var.Birincisi dinden uzaklaşma ve dini yanlış anlama.İkincisi ise popület kültür.Sosyal medya televizyonlar ve dahi nicesi.Dinden uzaklaşma zaten malumunuz.Açıklamaya gerek duymuyorum.Ancak dini yanlış anlamak çok büyük bir gaflet.Tasavvuf ehli kimseler bile (çoğunluğu tenzih ederim) sünnetleri sarık sarmak,cübbe giymek ve misvak kullanmaktan ibaret sanıyor.Bunlar da sünnettir ama ahlak sünnetleri daha önemlidir.İnşallah o sünnetleri yapmak hepimize nasip olur.Popüler Kültür ise malumunuz twitter tam bir çukur.Ana avrat küfür havada uçuşuyor.Diziler zaten bir bela. Ne kadar ahlaksızlık varsa meşrulaştırıyor.Allah şerrinden korusun.

Efendim biz bunları nerden biliyoruz?Ne güzel bir söz var.Kişi kendinden bilir işi.Elhamdülillah kusurunu bilmekte güzeldir.Allah bu ümmeti tekrar aslına döndürsün ve bizi Kuran ahlakıyla ahlaklandırsın.

CAN NEVRES/D.D Haber

Benzer Haberler