Türkiye, Somali’yi baştan başa inşa ediyor

Somali’de 2011 yılından sonra başlayan açlık felaketi, terör sorunu ve politik krizlerle beraber, Türkiye’nin yeniden Somali ile ilgilenmeye başladı, “Somali’nin açlıkla mücadele ettiği günlerde sadece Türkiye yanındaydı. Somali halkına destek oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçmiş dönemde Başbakan olarak ülkeyi ziyaret etmişti. Bu bir ilkti. İlk defa üst seviyede bir lider Somali’ye geliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi geldiği gibi başka liderlerin de Somali’ye ziyarette bulunmasını teşvik etti.

“SOMALİ HALKI HER ZAMAN TÜRKİYE’YE MİNNETTAR”
Çok zor günlerden geçen Somali halkının her zaman Türkiye’ye ve Türk halkına minnettar olduğunu belirten, Somali vatandaşları:
“Türkiye hala Somali’de çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar sadece insani yardım boyutunda değil. Çok büyük kalkınma projelerini hayata geçiriyorlar ve yenilerini de hazırlıyorlar. Tüm Somali halkı, en zor anlarında yanlarında olduğu için Türk Hükümetine ve Türk halkına minnettardır. Türkiye, Somali’deki çalışmalarına devam ederse ülkemiz çok daha fazla gelişip, kalkınacaktır.” ifadelerini dillendiriyor.

Benzer Haberler