YAHUDİ TÜCCARIN YENİÇERİ OĞLU OLUR MU?

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Ünlü padişah Yavuz Sultan Selim, Mısır seferine çıkmaya karar vermişti. Ancak, bir sorun vardı. Devlet hazinesinde yeteri kadar para yoktu. Oysa  yapılacak olan bu uzun ve büyük sefer için yüklü miktarda para gerekliydi. Padişah, bu durumda ne yapması gerektiğini uzun uzun düşündü. Çaresiz borç alacaktı. Bu nedenle İstanbul’un varlıklı tüccarlarından birini huzuruna çağırttı. Ondan lazım olduğu kadar borç para  talebinde bulundu.
Tüccar, sultanın isteğini yerine getirecekti fakat buna karşılık  kendisinin de bir  arzusu vardı: “Sultanım, maruzatımı hoş görün.” dedi tüccar. “Acaba; sefer dönüşü, alacağım para karşılığında, oğlumun yeniçeri ocağına  subay yazılmasını isteyebilir miyim?”
Tüccarın isteğini duyan Yavuz Selim, birden celallendi: “Memalik-i Osmani’ de para ile asker yazılmaz çorbacı.” diye karşılık verdi. “Devşirme hakkındaki eski kanun asla bozulmaz. Kanunumuzu bozmak isteyenlerin cezası bellidir. Şimdi senin kafanı vurdururdum ama… O vakit herkes Yavuz, tüccarı parası için öldürdü der. Bunun için senden borç para almaktan vazgeçiyorum. “ ***

AYŞE ELİF ALKAN/D.D Tarih Anekdotları

Benzer Haberler