Katar Krizinin Perde Arkası

M. Ali Yıldız
M. Ali Yıldız

Latest posts by M. Ali Yıldız (see all)

Katar krizi yaşandığı gibi hemen yazımı yazmak istemedim. Sükut içinde olanları izledim. Yazılanları okudum , konuşulanları dinledim. Benim vardığım sonuçla şunu söyleyebilirim ki bizim medyamız Katar ‘ a çekilen operasyonu sadece Türkiye ‘ ye endeksleyerek hata yapıyor. Rusya – İran –Türkiye üçgeninin dış politikasını ve bütün Körfez Ülkelerin dengelerini değiştiren böylesine büyük bir operasyonun asla bir amacı yoktur. Bu tür operasyonların birçok amacı olup operasyon planının son noktasında görünemeyen çok büyük bir hedef yatar.

Katar ‘ ın geçmişine , geçmişten günümüze Türkiye olan ilişkilerine göz attığımızda , Katar ‘ ın Türkiye – İsrail –İngiltere üçlüsüne yakın olan bir ülke olduğunu göreceğiz. Bunun sebebi I. Dünya Harbinde , İngilizlerle kaptırdığımız , Arabistan Yarımadasının bir kısmını bölgeden çekilirken parçalamamız ve ve böldüğümüz parçaların dinamikleriyle oynamamızdan başa bir şey değildir.

Katar ‘ a uygulanan bu politikanın nedenlerinde Türkiye ‘ de olsa da asıl hedef şuanlık İran ‘ dır. ABD , 2018 yılına kadar , İran ‘ ı içten karıştırmak ve 2019 yılında da bir plan ile yok etmek daha doğrusu parçalamak istiyor. Bu plan dahilinde Arapları bir pakt altında toplamak istiyorlar. Buna karşılık da Türkiye – Rusya – İran – Suriye ‘ yi de bir pakt altında toplamak istiyorlar. SADABAT PAKTI ! Ancak bu pakt uzun vadeli olmayacak ! Ve bunu başardılar da diyebiliriz. Türk Devletinin artık denge politikası çökmüştür. Bu Sadabat Paktı kurulmuştur ! İran , Dış İşleri Bakanı Türkiye ‘ ye geliyor ! Ancak bu pakt yakın zamanda İran ile olan gerek mezhepsel gerekse tarihsel farklılıklarımızdan dolayı bozulacaktır. Zaten İran ‘ da kendi içinde karışacaktır. Hedef bir an önce İran –Türkiye ilişkisini koparmak ! Devlet ilişkilerinde 3 evre vardır. İlk evre iletişim evresidir ki bu evrede Devlet iki taraftan bir tarafa daha yakın durarak denge politikası güder. (Örnek – Türk Devleti , 15 Temmuz ile birlikte Avrasya ‘ ya yakın durarak denge politikası gütmüştür ) Devlet ilişkilerinde ikinci evre gelişme evresidir ki bu evrede de Devlet , iki taraftan bir tarafı artık seçer ve denge politikasından vazgeçer. 3. Evre ise bozulma evresidir . Bu evrede ise Devlet ya diğer tarafa yakın durur eski müttefikine karşı denge politikası güder ya da Tam Bağımsız olur. Kendi tarafını oluşturur.
Türkiye ilk evredeyken Katar krizi ile birlikte ikinci evreye kaymıştır. Türk Devletinin denge politikası çökmüştür. ABD ‘ nin bu operasyonu yapmasında ki amaç Türk Devletini direkt ikinci ardından üçüncü evreye geçirerek İran ile ilişkilerini bozmasıdır. 2019 için meclise bir tezkere sunmaya çalışacaklar ! Karışan ve parçalanmanın arefesinde olan İran ‘ a askeri harekat düzenlemek için mecliste tezkere göreceğiz. Peki bu dayatmayı nasıl yapacaklar ?

1 – Şuana kadar yazdığım her yazıda belirttiğim gibi Erdoğan ‘ ın etrafını sarmış olan Pelikan grubu her konuda olduğu gibi bu konuda da Erdoğan ‘ a bir dayatma yapacaktır.
2 – Erdoğan bu dayatmayı kabul etmek zorunda kalacak çünkü Türkiye – İran savaşını sadece ABD değil aynı zamanda müttefik İngiltere ‘ de istiyor. Türk Devleti emperyalist kıskançtan kurtulmak için Hükümeti feda edecek ve Erdoğan İstiklal Mücadelesinin başladığı tarihin 100. Yılında Tam Bağımsız Türkiye için çok büyük bir adım atacak.
3- Hükümetin meclise tezkere sunmasının bir nedeni de ekonomik sıkıntılar. Yani KATAR ! Katar ‘ da yakında bir darbe girişimi muhakkak olacaktır. Emirin ailesinden ABD ‘ ye yakın olan daha doğrusu ABD beslemesi olan bir ismin geçmesi kaçınılmaz. Katar , Arap Devletleriyle kurulacak Arap Paktına katıldığı an Türkiye ‘ de ekonomik sıkıntılar başlayacaktır. Tarihten de bildiğimiz üzere ekonomisi sıkıntılı olan Devletler dayatmalara maruz kalır.

Bu 3 nedenden dolayı meclise tezkere sunulacaktır. Ancak 1 Martta olduğu gibi ABD ‘ nin istediği sonuç meclisten geçmeyecektir. ABD ve İngiltere ‘ nin planlarına göre meclisten tezkere geçerse her iki ülkede yani İran ve Türkiye parçalanacak ve Rakka ‘ dan Daeş ‘i kovan YGP bölgede bir Kürt Devleti kuracak. Rakka ‘ dan çıkan Daeş , Güneye kayacaktır. İsrail ‘ e saldırması ile birlikte İsrail , Daeş ‘i bahane ederek Suriye – Irak yani Ortadoğu ‘ yu işgal edecek. Büyük İsrail ‘ e direnen iki Devlet İran ve Türkiye çöktüğüne göre BOP ‘ un adımları atılmaya başlanacaktır.
Türk Devletinin planı ise şu şekilde olacaktır. Emperyalist kıskaca kurban giden Hükümet içinde ki Gladiocular ile birlikte tarih olacak. Ve tezkere meclisten geçmeyecek. ABD ve İngiltere büyük bir tokat yemiş olacak !

Hülasa Katar krizinin arka planı yani daha doğrusu hedefi Türk Devleti ve İran ‘ ın savaş yapması ve BOP ‘ un bir an önce gerçekleşmesidir.

100 yıldır Dünya ‘ nın şah damarı olan Ortadoğu ‘ ya operasyon çeken Emperyalist güçler son operasyonunu çekiyorlar. Ya kazanıp Tam Bağımsız olacağız ya kaybedip yok olacağız ! Allah bizimle !

MUHAMMED ALİ YILDIZ/D.D Haber

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Benzer Haberler