KANUNİ ve BİN ALTINLIK BORCU

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Kırk altı yıllık saltanat süresiyle Osmanlı tahtında da en çok oturan padişah, Kanuni Sultan Süleyman’dı. Onun zamanında Yüce Osmanlı Devleti, en geniş sınırlarına ulaşmıştı. Dünyanın en büyük imparatorluklarından birini idare eden ünlü sultan Kanuni, basit bir avcı gibi av peşinde koşmaktan da hoşlanırdı. Arada bir yakınlarıyla birlikte sarayından ayrılır, doğaya çıkardı.
Günlerden bir gün Sultan Süleyman, yine avdaydı. İstanbul’un kenarındaki bir köyün arazisinde avlanırken, birdenbire yağmur yağmaya başladı. Bir anda, sağanak hâlinde boşanan yağmur sebebiyle avcılar sırılsıklam oldular. Isınıp kurunmak için köy evlerinden birine sığındılar.
Sultan Süleyman ocak başındaydı. Köylünün yaktığı ateş karşısında ısınırken, durumdan çok memnun olmuş ve bu duygusunu belli etmişti. Kendisini memnun eden ateşin o andaki önemini anlatmak için yanındakilere döndü; alevleri işaret ederek; “Şu ateş var ya, vallahi bin altın eder doğrusu!” dedi.
Yağan yağmur, gün boyu devam etti. Bu yüzden avcılar, geceyi köylünün evinde geçirmek zorunda kaldılar. Ev sahibi köylü, misafirlerini tanımamış ama önemli kişiler olduğunu sezmişti. Bu nedenle saygıda kusur etmiyordu. Allah ne verdiyse, konuklarının önüne yığıyor, onları yemeleri için teşvik ediyordu. Başta ulu hakan olmak üzere tüm saraylılar da saraylılıklarını unutmuşlar bir köylü gibi davranıyorlardı. Önlerine konan en basit yiyecekleri bile iştahla tüketiyorlardı. Gece bu şekilde geçti.
Ertesi gün, konuklar evden ayrılırken Kanuni, köylüye borçlarının ne kadar olduğunu sordu. Anlaşılan o ki köylü, bilge bir adamdı: “Borcunuz bin altın!” dedi. Bu cevap karşısında Kanuni Süleyman şaşırmıştı. Borçlarının bin altın etmesinin sebebini sorduğunda köylü, güldü: “Ateşin bin altın ettiğini siz söylediniz ya…” dedi. ***

AYŞE ELİF ALKAN/D.D Tarih Anekdotları

Benzer Haberler