ABD, Küba’ya yapmadığı yardımları kesecek

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün Miami’de Küba politikasındaki değişiklikleri kamuoyuna açıklayacağını duyurdu. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Amerikan vatandaşlarının Küba’ya seyahatlerine ilişkin düzenlemelerin sertleştirilmesi ve turizm şirketlerinin faaliyetlerinin kısıtlanmasının yanı sıra Küba ordusuna yapılan ödemelerin de durdurulması planlanıyor.

Küba hiç fayda görmedi!

Küba yönetimi ise,  daha önce ABD’nin kendisine yönelik ticaret ambargosunu hafifletmesinin ekonomiye yarar sağlamadığını duyurmuştu.

Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Küba’nın kendisine yönelik ambargoya dair yıllık raporunu sunduğu basın toplantısında, ABD yaptırımlarının ülkesine 4,6 milyar dolara mal olduğunu belirtti.

55 yıllık ambargonun ülkeye maliyetinin 125,9 milyar dolar olduğunu ifade eden Rodriquez, ABD Başkanı Barack Obama’yı Küba’ya ticari uçuşlara izin verdiği için övmesine rağmen, “Ambargonun uygulanmasında temel bir değişim olmadı, bu nedenle icrai faaliyetlerin büyük bir ekonomik etkisi şimdiye dek olmadı, daha büyük adımlar atılana kadar da olmayacak” dedi.

Benzer Haberler