ÖLMEYİ YAŞAMAYA TERCİH EDEN ADAM

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Sultan Murat, satranç oynamaya meraklı bir padişahtı. Sarayda satranç oyununu bilen biri daha vardı: Hekimbaşı Emir Çelebi… Hekimbaşı, satranç oyunu oynadığı gibi kötü bir alışkanlığın da sahibiydi. Afyon müptelası olmuştu. Arada bir çeker keyif alırdı. Tabii ki Hekimbaşı Emir Çelebi, bu alışkanlığını orta yerde değil saklı gizli yapardı. Ancak, her devlet adamının olduğu gibi onun da birtakım düşmanları vardı. Çekemeyenler onun bu alışkanlığını öğrenmişlerdi. Öğrenirler de dururlar mı? Hemen koşup padişaha yetiştirmişlerdi bile.
İşte, bugün Sultan Murat ile Hekimbaşı Emir Çelebi karşı karşıyaydılar. Satranç oynuyorlardı. Oyununun arasında, padişah ansızın Hekimbaşına döndü: “Cebinde ne varsa şuraya boşalt bakalım Çelebi!” dedi.
Hakkında bir ihbar olduğunu hemen anlayan Emir Çelebi, büyük bir korkuyla cebindeki afyon hokkasını çıkardı; orta yere koydu sonra da çekine çekine, hokka içindekilerin ıslah edilmiş ve zararsız kısmı bırakılmış afyon hapları olduğunu söylemeye çalıştı.
Padişah büyük bir öfkeyle hekimbaşına bağırdı: “Mademki zararsız diyorsun…” dedi. “Haydi, bu zararsız şeylerin hepsini yut bakalım!”
Hekimbaşı Emir Çelebi, panzehirde olsa, afyon haplarının hepsinin birden yutulamayacağını biliyordu. Yutmak ölüm demekti. Buna rağmen Çelebi, hapların hepsini, teker teker yuttu. Bu arada, acıdan gözleri yaşarmıştı. O hâliyle sarayı terk etti. Doğruca kendi konutuna gitti. Orada durumu öğrenen yardımcıları, kendisini tedaviye kalkıştılar ama o yardımcılarına izin vermedi: “Bu şartlar altında yaşamanın zorluğunu biliyor musunuz?” dedi. “Bu durumda ölmeyi, yaşamaya tercih ederim.”
Daha sonra Hekimbaşı Emir Çelebi, ölümünü daha da çabuklaştırmak için bir bardak buzlu şerbeti başına dikerek orada can verdi.

AYŞE ELİF ALKAN/D.D Tarih Anekdotları

Benzer Haberler