Kuruluş Ve Bağımsızlık Mücadelesi

M. Ali Yıldız
M. Ali Yıldız

Latest posts by M. Ali Yıldız (see all)

Devleti Aliyye ‘ yi yıkan İngilizlerin istediği şey İslam ‘ ı silmek , ortadan kaldırmak , müslümanları öldürmek falan değildi. Tarihimizi yanlış okuduğumuz için geleceğimizi de yanlış kurguluyoruz. Sadece tarihimizi yanlış okumakla kalmıyoruz , tarihimizle kavga ediyoruz.

Devlet – i Aliyye ‘ yi yıkan en büyük faktör , Avrupa ‘ dan askeriye konusunda geri kalmamız falan değildi. Cihan Harbinden önce Enver Paşa Osmanlı tarihinde ki en büyük orduyu kurarak orduyu revize etmişti. Devlet – i Aliyye ‘ yi yıkan şey başta Avrupa ‘ dan ekonomik olarak geri kalmamızdır. Çünkü Dünya artık parayla yönetiliyordu. Ve yönetenler ise Tacirler olmuştu. Sultan Abdülhamid tahttayken , Dünya Petrollerinin % 70 ‘ i Devlet –i Aliyye topraklarındaydı. Sultan Abdülhamid yeni savaşın petrol üzerinden olacağını öngörüp 1888 yılında Bağdat ve Musul ‘ da ki petrol arazilerini has arazisi haline getirdi. Şimdi burada bir parantez açmak ve başka ama konuyla bağlantılı bir ek konu açıyorum.
Sultan Abdülhamid ‘ i deviren İngilizlerin o dönemde veya Cumhuriyet kurulurken İslam ‘ ı yıkmak gibi bir planı yoktu. Sultan Abdülhamid çok dindar olduğu için tahttan indirilmedi. Yani bunları söyleyen muhafazakar arkadaşlara cevaben şunu söylemek istiyorum. Sultan Abdülhamid petrol teröristlerine yani İngilizlere Musul petrollerini peşkeş çekseydi , İngilizler bütün İslam Alemini , Abdülhamid Han altında toplardı ve ona direnen İttihatçıları da Şerif Hüseyinleri de ortadan kaldırırdı. İngilizlerin derdi meşrutiyet elbette değildi. 1908 ‘ de meşrutiyet geldi 1914 ‘ un Temmuzunda Dünya Savaşı çıkardılar. Hepsi planlı bir oyundu. İngiltere ‘ de petrollerin araştırılması için kurulan komisyonun başında ki isim Amiral Fisher 1912 ‘ de , 1914 Temmuzunda Dünya Savaşı çıkabilir diyor. Adamlar her şeyi planlamış.

Yukarıda ki paragrafta anlatmak istediğim Sultan çok dindardı veya çok despottu diye indirilmedi ! Petrol bölgeleri için emperyalistlere karşı direndiği için tahttan indirildi. Sultan ‘ ın tahttan indirildiği tarihte sadece Osmanlı ‘ da değil , İngilizlere direnen petrol sahibi ülkeler yani Romanya ve İran ‘ da da darbeler ve karışıklıklar oldu. Petrol yani para güçtür. Güç ise bağımsızlıktır. Osmanlı Devleti , III. Selim ardından ekonomi konusunda reform yapamadığı için çöküş dönemine geçiş yaptı. Ancak bu dönemlerde Sultan Abdülaziz ve Abdülhamid gibi sultanların gelmesi bu millet için büyük bir lütuftu. Osmanlı Devletinin yıkılışının gecikmesi elbette Sultan Abdülhamid ve onun denge politikasından başka bir şey değildir.

MİLLİ MÜCADELE ( 1919 )
Saray ‘ dan çıkan emirle Mustafa Kemal Paşa , Samsun ‘ a çıkarak Milli Mücadeleyi başlattı. Ancak İstanbul ‘ un işgal edilmesinden dolayı Sultan ile danışıklı dövüş yapan Mustafa Kemal nasıl oldu da Anadolu ‘ da ki tüm kuvvetlerin komutanı oldu ? Bu soru , “ Mustafa Kemal Paşa , Osmanlı ‘ ya direnerek savaştı “ diyen solcu arkadaşlara ! Mustafa Kemal ‘ e , Kazım Karabekir neden ittiba etti ? Saraydan Karabekir Paşa ‘ ya gelen yazılı emirde ne yazıyorda tarihçilerimiz bunu saklıyor ?
Milli Mücadele başarılı oluyor ve Yeni bir Devletin temelleri atılıyor. Solcu ve sağcı arkadaşların burada hemfikir olduğu bir konu var ! Eski Devletten yeni Devlete geçerken her iki Devletin ve fikirlerin çatışmasıdır ki bu doğru değildir. Osmanlı ‘ nın son Genelkurmayı aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin de ilk Savunma Bakanı ve Genelkurmayıdır ki bu kişi Mustafa Fevzi Paşadır. ( Fevzi Çakmak ) Yani eski devlet ile yeni devlet arasında bir çatışma yoktur. İkinci bir misalle bu fikrimi destekleyeyim. Milli Mücadele başlamadan önce Saray ‘ da bir toplantı olur. Toplantı da 3 kişi vardır. Sultan Vahidettin , Şeyh Senusi ve Mustafa Kemal ! Bu toplantıda saltanatın kalkacağı ve Makam – ı Hilafetin bir süreliğine askıya alınacağı Sultan ve Mustafa Kemal Paşa tarafından Şeyh Senusi ‘ ye söylenir. Devletin yıkılacağı yani o günden bilinir.
Şimdi Gelelim petrol konusuna ! Sultan Abdülhamid tahttan indiğinde Dünya petrollerinin % 70 ‘ i bizim topraklarımızda yer alırken , bundan tam 17 yıl sonra , Dünya petrollerinin % 1 ‘ i bile elimizde kalamadı !!!

2019 !

Türk Devleti , 2016 ile birlikte yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönem bizi 2019 ‘ a götürecektir. Yani Milli Mücadelenin başladığı tarihin 100. Yılına ! 100. Yılda Türk Devletinin planı bağımsızlık mücadelesini başlatmak. Bunun için cepheyi genişletmek gerektiğini çok iyi biliyor. Bu yüzden halkın birleşmesi için yıllar önce Devlet üstü akıl ! bir karar verdi ve aynı ekipten kişileri farklı partilerin içine lider olarak yerleştirdi ve bu kişiler yeni dönemde Erdoğan ‘ a muhalif gibi gözüken ama en büyük destekçisi olan Devlet Bahçeli – Doğu Perinçek – Deniz Baykal !
ÇÖZÜM MİLLİ HÜKÜMET!
Bu 3 ismin isimleri bile Türk Devletinin yeni politikasını ortaya koyuyor. Doğu – Devlet –Deniz! Yani Avrasya ‘ nın tanımı !

Şimdi Meral Akşener ve Ümit Özdağ tarafından kurulacak yeni partiyi ve yeni siyasileri bekleyelim. Bundan 4 – 5 yıl sonra biz gazetenin manşeti !
TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’YE HOŞGELDİNİZ !

MUHAMMED ALİ YILDIZ/D.D Haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Benzer Haberler