BUYURUN CENAZE NAMAZINA

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Sultan Dördüncü Murat, yaşı yeter olgunluğa erişince devlet işlerini sıkı tutmuş ve ülkesinde bütün içkilerin içilmesini yasaklamıştı. Fermanının tam olarak uygulanıp uygulanmadığını sık sık çıktığı denetlemelerinde bizzat kontrol ediyordu. Aksi hallerde de cezasını  kendi eliyle veriyordu.
Kılık değiştirdiği bir gün, Sultan Murat bir kahvehaneye uğradı. Orada, garip bir yolcu gibi davrandı, sessizce bir köşeye çekilip oturdu. Etrafını süzmeye başladı. Durum hiç de iç açıcı görünmüyordu. Kahvenin masaları, içki içenler, esrar çekenler ve nargile fokurdatanlarla doluydu. Sultan Murat içinden; “Tam yerine geldik.” diye geçirdi. Bu sırada yanına gelip bir arzusu olup olmadığını soran kahveciye de: “Bir kahve…” dedi. “Şekerli olsun…”
Bu cevapta, garip bir durum vardı. Çünkü bu kahveye gelenler ya içki ister, ya esrar  ısmarlar ya da tütün  getirilmesini söylerdi. Kahveci, karşısındaki yabancının bu mahalle için, biraz aykırı olduğunu anlamıştı. Çünkü ilk kez gördüğü bu adamın sert bir çehresi, aslan gibi bir yapısı ve dik bir duruşu vardı. Doğal olarak kahveci kuşkulandı. Yabancının yanına daha da yaklaştı: “Efendimiz isminizi bağışlar mısınız?” diye sordu. Yabancı; “Murat…” diye karşılık verdi. Bunun üzerine kahvecide şafak atmıştı: “Acaba hanlığı da var mı?” diye sordu bu kez de. Sultan Murat; “Olsa gerek…” deyince, kahvecinin dizlerinin bağı çözüldü; gözlerinin feri söndü. İçerideki tütün içip esrar çekenleri bir an ümitsizce süzdü: “Buyurun ağalar cenaze namazına…” diyerek olduğu yere külçe gibi yığıldı. Kahvecinin bu davranışının hünkârın hoşuna gittiği ve orada bulunanlara dokunmadığı söylenir. Ama bu hal, onun sık sık yaptığı bir durum değildir. ***

AYŞE ELİF ALKAN/D.D TARİH ANEKDOTLARI

Benzer Haberler