MATTİS’İN TEKLİFİ

Abdulhakim Ak
Abdulhakim Ak

Latest posts by Abdulhakim Ak (see all)

Matis’in Türkiye’ yi ziyareti sonrasında derin sessizlik devam ediyor.

Matis ne demiş olabilir ki ? bunu henüz bilmiyoruz. lakin Rus Genelkurmayının gelmeyişi kafamı karıştırdı. Matis’in teklifine bu durumda Ankara sıcak mı baktı, Matis Barzaninin referandum teklifine karşı idi. orada da bir yumuşamamı oldu bilmiyoruz.

Matis’in teklif seçeneklerini elbette Ankara tahmin edip ona göre hazırlanmıştır. Teklif edilen ne ola ki Ankara sessizliğini koruyor. yoksa matis Türkiye’nin taleplerinin ötesinde bir teklifle mi geldi ? buda olabilir. Sorun şu ki Ankara ABD ye GÜVENMİYOR..
.
Türkiye’ nin Batı kampından ayrılıp doğu kampı Rus- İran kampına geçmesi ABD yi son derece rahatsız etmiş görünüyor. Türkiye nin doğu kampına geçmesi ABD nin bölgede bitmesi anlamına geldiği gibi uzunca bir süredir planlanagelmekte olan Şii-Sünni kamplaşması projesinin de çökmesi anlamını taşır. Batı bunu düşünmek dahi istemiyor.

Bu arada Türkiye’ ye bol miktarda para girişinin sinyallerinin verilmesi, bunun devam edeceğinin görülmesi ve doların son bir iki günde düşmesi Türkiyeyi doğu bloğunda görmek isteyen İngilizlerin işi gibi duruyor. Türkiye’ye para musluklarının açılması, İngilizlerin de işi sıkı tutuğunun işareti gibi.

Zaman gittikçe daralmakta. Matis Türkiye’ yi tehdit, şantaj, Terörizm, ve Fetö ile yıkamayacağını istediği noktaya çekemeyeceğini yaşayarak gördü. Karşı blokun Türkiye’ye para musluklarını açacağını da düşünüyordu elbette . Bu durumda Matis Türkiye’ ye ne teklif etti sizce? Yoksa savaş sonunda Irak ve Suriye’nin tapusunu mu önerdi ? Zavallı Matis ve emperyal batı zihniyeti. Ankara da DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR diyen bir liderin olduğunu, Türkiye’nin müslüman dünyanın son kalesi islamın Seyfullahı olduğunu bir türlü anlamadılar. Anlamak istemediler.

Artık günümüzde stratejik ve dahi taktik ortaklıkların statik olmadığını, sürekli bir değişkenlik gösterebileceğini hele hele sözkonusu olan Ortadoğu bölgesi ise bu tip operasyonlarla bir yerlere varamayacağını ABD nin acı bir gerçekle yaşayarak gördüğüne tanık olmaktayız. Artık 2017 nin son çeyreğinde ABD, bunun dayanılmaz faturası ile yüzleşmek zorunda kalacak. öldürme üzerine kurulu politika ve vahşet silahla, şantajla ve terörizimle dünyayı dize getirme planının artık iflas ettiğini sona gelindiğini kendisi de görebilmekte. Bir bumerang gibi dönüp kendisini de vuracak olan bu kasırga okyanusu da geçip ABD sahillerine doğru hızla ilerlemekte.

Henry Kissinger gibi korumalarını yanından hiç ayırmayan global katil bile Trump için artık umudunun tükendiğini söyleyebiliyorsa Ne diyelim. İlahi adalet belki de böyle tecelli edecek……………..

ABDULHAKİM AK/D.D HABER

Benzer Haberler