ÇİZGİ FİLMLER İLE ALDATILDIK 1 (ŞİRİNLER)

ŞİRİNLER
Malum çocuklarımızı, emanete alan bu filmlerden biri, o küçük o mavi ve mantar evlerde yaşayan orman varlıkları ŞİRİNLER… O halde irdeleme bize, gerçek isimleri The Smurfs (Şirinler) olan çizgi film ile başlayalım.

“Peyo” lakaplı Belçikalı karikatürist Pierre Culliford’un eseri olan “Şirinler”, 1958 tarihinde yazıldı ve 1981 yılından itibaren televizyonlarda gösterilmeye başlandı. Bütün dünyada, büyük ilgi gördü; çocuklar tarafından çok sevildi. Şirinler’in yaratıcısı Peyo, tam bir Sovyet hayranı ve Komünist bir karikatüristti. Çizgi filmi Şirinler’de de çocuklara, bol bol Komünizm propagandası Yapmaktan da geri durmadı tabii ki. Şirinler’deki Sosyalist – Komünist mesaj ve sembolller, imajlar, yıllarca çeşitli platformlarda tartışma konusu oldu.

O halde şimdi de Şirinlerin ne kadar “şirin” olduklarına bakalım mı? Çizgi filmin İngilizce adı olan “Smurfs”, aslında “Socialist Mens Under Red Father” (Kızıl Baba’nın Yönetim Altındaki Sosyalist Adamlar) ifadesinin baş harfleri Olarak biliniyor. Buradaki “Kızıl Baba”dan kasıt, başında kızıl şapka olan Şirin Baba, “Sosyalist Adamlar”dan kasıt da tabiî ki mavi kıyafetli Şirinler halkı. “Şirinler” çizgi filminin şarkısı da, “Sosyalist Enternasyonal” marşının ritmiyle tıpatıp aynı.
Şirinler’in lideri Şirin Baba, tıpkı Sosyalizm – Komünizm’in kurucusu Karl Marx’a benzetilerek çizilmiş. Sakal aynı sakal; karakter ve kişilikleri de benzer. Şirin Baba’nın başındaki şapka ise, Komünizm’in ideolojik rengi olan kırmızı. Hepsi de aynı tip ve renk elbise giyen Şirinler’in bu mavi rengi, genel bir iş elbisesi aslında ya da işçi tulumu… Ayırt edici şapkaları ve mavi derileriyle, Komünist Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Mao Zedung Komünü’ndeki “Mao kıyafetleri”ni anımsatır alıcı gözle izleyenlere.

Şirinler’de “para” diye bir kavramın olmaması, para biriminin bulunmayışı (yani Anti-Kapitalizm), köyde herhangi bir ibadethane bulunmaması, tamamen dînsiz bir hayat sürmeleri (yani Ateizm), iş bölümü ve yardımlaşma ile köyün gelirleri ve giderlerinin köy içinde yaşayanlara eşit şekilde pay edilmesi (yani Sosyalizm), ayrıca herkesin yeteneği ve becerisi olduğu işi yapması, ihtiyaç olan kadar üretilip ihtiyaç olan kadar tüketilmesi (yani Komünizm), aile ve evlilik kurumunun olmayışı, köyde sadece bir kızın (Şirine) oluşu ve herkesin aynı kızla ilişkiye girmeye çalışması (yani Feminizm), Şirinler arasında en sevimli olarak çizilen ve çocuklara sempatik gösterilmeye çalışılan şirinin, şapkasına çiçek takan, erkek olmasına rağmen, karakteri kız gibi olan Şair Şirin oluşu (yani Eşcinsellik) işaret sayılmakta…

Yani Şirinler ve Şirinköy tamamen Ateist inançla çizilmişken, Şirinler’in baş düşmanı olan Gargamel’in baştan aşağı dînî motiflerle bezeli bir kötü adam olarak çizilmiş olması Elbette tesadüf değil. Onun giydiği kıyafet, bir Hıristiyan papaz ile daha doğrusu keşiş giysisi ile aynı çizgileri taşır.

Daha da ötesi var. Papaz ya da keşişe benzetilmiş olan Gargamel, aynı zamanda Siyonist bir Yahudî tiplemesi sayılabilir. Zaten ismi (Gargamel) de İbranîce’dir. Çizgi filmde Amerikan Emperyalizmini sembolize etme görevi de de unutulmamış. Şirinler “Sosyalist toplum”u, Şirinköy SSCB’yi, Gargamel ABD’yi temsil ederken, Gargamel’in kedisi Azman da ABD’nin küçük uşağı ve suç ortağı Siyonist İsrail’i sembolize etmekte. Gargamel’in kedisinin ismi Türkçe “Azman” olarak çevrilmiş olsa da ornijal adının “Asrael” olduğunu atlamayalım.

“Yakalayacağım, bir gün mutlaka yakalayacağım!” sözüyle yürüyen Gargamel, sosyalist ülkeleri ele geçirmek isteyen ABD Emperyalizminin küresel hayâlini kelimelere dökmekte aslında. Son olarak şunu ekleyelim ki meselenin hiç de masum olmadığı anlaşılmış olsun. “Şirinler” çizgi filmi, “Komünizm propagandası” yaptığı gerekçesiyle bazı ülkelerde yasaklanmış durumda. Ayrıca, bu çizgi filmin 1981 yılında yayınlanmaya başladığını da unutmayalım.

D.D. HABER ÖMER YILDIRIM

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Benzer Haberler