GECE YARISI DOĞUMU

A. Elif Alkan
A. Elif Alkan

Latest posts by A. Elif Alkan (see all)

Yunanistan’ın güney ucunda yer alan büyükçe bir yarımada vardır. Burası Mora yarımadası olarak bilinir. Osmanlı’nın son dönemlerinde Mora yarımadasında büyük bir isyan çıkmıştı. Bu isyan sırasında ortalık karışmış İstanbul’un düzeni bile bozulmuştu. İlk önce, başkentin bozulan asayişini düzeltmek gerekiyordu. Bu maksatla disiplinli tavrıyla ünlenmiş olan Çengeloğlu Tahir Paşa, İstanbul inzibatına baş tayin edildi. Paşa, durumu bir an önce kontrol altına alabilmek için gereğinden ziyade şiddet gösteriyordu. Geceleri sokağa çıkma yasağı bile vardı.
Bir gece zaptiyeler, emir hilafına sokağa çıkan birisini yakaladılar. Adamı o gece hapsedip, ertesi günü Tahir Paşanın huzuruna çıkardılar. Paşa, uyguladığı kurallara uymayan bu adama çok kızgındı. Bütün öfkesiyle bağırmaya başladı: “Sen…” dedi. “Geceleri sokağa çıkmanın yasak olduğunu bilmiyor musun be adam?”
Zavallı adam emri biliyordu bilmesine de durumu geceleyin sokağa çıkmayı gerektirmişti: “Paşam biliyorum biliyorum ama…” diye cevap verdi. “O sırada bizim hanım doğuracaktı da mecbur kalmış ve ebe aramaya çıkmıştım.”
Söz konusu, dünyaya yeni gelen bir hayat olunca paşa da sakinleşmişti. Durumu anlayışla karşıladı. Ancak yine de bir uyarısı vardı: “Hadi bu sefer affediyorum seni.” dedi. “Fakat karına söyle bir daha gece yarısı doğurmaya kalkmasın.” ***

AYŞE ELİF ALKAN / DERİNDUNYA TARİH ANEKDOTLARI

Benzer Haberler