“SENİ SEVİYORUM!” DEMENİN YERİ

Turgay Alkan
Turgay Alkan

Latest posts by Turgay Alkan (see all)

Genç din adamı, mezarlıktaki işini derin bir sessizlik içinde ve alışkın hareketlerle yapmaktaydı.
Yaşlı bir kadının defin işlemi yapılıyordu. Bir ara, elli yıllık ka¬rısını kaybeden seksen yaşındaki perişan haldeki koca dayanamamış: “Seni çok seviyorum.” diyerek çığlık çığlığa ağlamaya başlamıştı. Adamın yaşlı sesi törenin asil sessizliğini bir anda bozmuştu. Bu manzara karşısında mezar başındaki kara giysili aile bireyleri ve yakın dostlar şok olmuşlardı. Herkes mahcubiyet içinde ne yapacaklarını bilemez bir hâldeydi. Adamın çocuklarının alı al moru mordu; babalarını yatıştırmaya çalışıyorlar “Tamam, baba tamam…” diyorlardı. “Seni anlıyoruz. Ama lütfen böyle yapmamalısın!”
Yaşlı adam gözlerini dikmiş kazılan mezara yavaş yavaş inen tabuta yaşlı ve delimsi gözlerle bakıyordu…
Kısa bir aradan sonra rahip törene devam etmişti. Törenin sonuna doğru, aile bireylerini yanına çağırdı. Kabrin kapanışı esnasında tabutun üstüne toprak atmak gelenektendi. Yaşlı adam hariç merhumenin yakınları birer birer gelip toprak attılar.
Yaşlı adam hâlâ: ” Seni çok seviyorum.” diye sesli sesli konuşuyor ve ağlıyordu.
Adamın kızı ve oğulları babalarını susturmaya çabalıyor ancak bir sonuç alamıyorlardı. Yaşlı adam ha bire; ” Seni çok seviyorum …” deyip duruyordu.
Sonunda tören bitti. Kalabalık mezarlığı terk etmeye hazırlanırken, yaşlı adam gitmemekte direniyordu. Yaşlı gözlerini mezara dikmiş öylece bakıyordu.
Din adamı yaşlı adama yaklaşarak; “Kendinizi kötü hissettiğinizi biliyorum ama gitme zamanı geldi.” dedi. “Artık buradan ayrılmalı ve kendimizi hayatın akışına bırakmalıyız .”
Yaşlı adam çaresizlik içinde bir kez daha; “Onu çok seviyorum…”diyerek söylendi. “Ama sizler beni anlamıyorsunuz zira ben, bu sözü ona daha önce hiç söylememiştim. Bırakında ilk ve son olarak doya doya söyleyeyim…”
***

TURGAY ALKAN / DERİNDUNYA MEDYA

Benzer Haberler